همه مریخ نوردها به خواب موقت می روند

همه مریخ نوردها به خواب موقت می روند

به گزارش گردو دانلود به نظر می آید خورشید، پروژه های جاری در سیاره سرخ را به تعویق می اندازد و همه ی مریخ نوردهای موجود روی این سیاره درحال ورود به ˮحالت ایمنˮ هستند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، اکنون تنها دو آژانس فضایی در جهان موفق به فرود و استقرار موفق مریخ نوردهای رباتیک در مریخ شده اند که اولی یعنی "ناسا" سابقه ای طولانی در این امر دارد و دومی یعنی آژانس فضایی چین(CNSA) اخیرا به این سیاره قدم گذاشته است. آنها حالا چاره ای ندارند جز این که مریخ نوردهای خویش را در "حالت ایمن" قرار داده و تحقیقات را تا مدتی تعطیل کنند.
دلیل این کار این است که خورشید در رویدادی به نام "مقارنه خورشیدی مریخ"(Mars solar conjunction) درحال قرارگیری میان زمین و مریخ است که این اتفاق، مانع از برقراری همه ارتباطات مستقیم می شود. این وضعیت تا وقتی که زمین و مریخ بار دیگر به یکدیگر دید داشته باشند و موقعیت مناسب خویش را بدست آورند، ادامه خواهد داشت.
در حالیکه این رویداد از ۲ تا ۱۶ اکتبر ادامه خواهد داشت، نگرانی هایی در مورد حفظ ارتباط با کاوشگرها یا حتی مأموریت های انسانی به سیاره سرخ، سیارات دیگر و فراتر از منظومه شمسی بوجود آورده است.
اگر مهندسان ناسا تلاش کنند از میان تشعشعات یونیزه کننده خورشید به مریخ نوردهای خود سیگنال بدهند، ارتباطات امکان دارد مختل یا حتی خراب شود. بدیهی است مریخ نوردهایی مانند "استقامت" برای انجام اقدامات به دستورات بسیار دقیقی احتیاج دارند و هرگونه سیگنال اختلالی یا خراب می تواند به صورت بالقوه باعث خرابی و اقدامات خطرناک شود.
در نتیجه، ناسا از ارسال هر سیگنالی به مریخ نوردهای خود از تاریخ ۲ تا ۱۶ اکتبر خودداری خواهد نمود. آژانس فضایی چین هم اعلام نموده است که کاوشگر فضایی "تیان ون-۱"(Tianwen-1) و کاوشگر "ژورونگ"(Zhurong) هم تا وقتی که "مقارنه خورشیدی مریخ" به پایان نرسد، وارد "حالت ایمن" خواهند شد و تمام کارهای علمی خویش را متوقف خواهند کرد.
اما فقط به این علت که ناسا و آژانس فضایی چین برای چند هفته به مریخ نوردهای خود دسترسی نخواهند داشت، به این معنا نیست که این کاوشگرهای رباتیک هیچ کاری برای انجام در این زمان ندارند. "روی گلادن" از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا که در آنجا بعنوان مدیر شبکه رله مریخ کار می کند، اظهار داشت: باآنکه مأموریت های ما در مریخ طی چند هفته آینده فعال نخواهد بود، اما آنها همچنان وضعیت سلامتی خویش را به ما گزارش می دهند و به هر مأموریت تا وقتی که باردیگر ارتباطمان برقرار شود، برخی تکالیف داده شده است.
بعنوان مثال، مریخ نوردهای "کنجکاوی" و "استقامت" ضبط و ثبت آب و هوای مریخ را متوقف نمی کنند، اما چندین ابزار آنها خاموش می شود. فرودگر "اینسایت"(InSight) هم به ثبت مریخ لرزه ها ادامه می دهد و مدارگردهای مریخی ناسا در وقت مناسب این اطلاعات را به زمین منتقل می کنند.
به عبارت دیگر، این رویداد حاصل از فوران یک شعله یا طوفان خورشیدی نیست که ارتباطات را در سطح زمین و همه سخت افزارها در مریخ را خراب کند. به بیان ساده، خورشید بر سرِ راه و بین زمین و مریخ قرار گرفته، به این مفهوم که ما نمی توانیم طی چند هفته آینده به خوبی با مریخ ارتباط برقرار نماییم. اگر ناسا یا آژانس فضایی چین در این زمان تلاش کنند با ماشین آلات فضایی خود در مریخ ارتباط برقرار کنند، می توانند به عمر آنها آخر دهند.
"مقارنه خورشیدی مریخ" هر دو سال یک مرتبه اتفاق می افتد، به این مفهوم که هر مأموریت چهار ساله (حداکثر زمانی که انسان می تواند در معرض تابش کیهانی قرار گیرد) حداقل شامل یک دوره دو هفته ای خواهد بود که تماس با زمین ممکن نیست.
البته میتوان با ماهواره رله که بین زمین و مریخ قرار دارد، این رویداد را دور زد، اما سناریوی واقعاً ترسناک این است که امکان دارد یک روز ما در دنیایی فراتر از منظومه شمسی مستقر شویم. اگر آن سیاره که در منظومه دیگری قرار دارد، در پشت ستاره میزبان خود قرار بگیرد، برای ارتباط مجدد باید منتظر بمانیم تا از آن موقعیت بیرون بیاید.
این در شرایطی است که این مشکل با عنایت به فناوری های موجود، در مقایسه با فاصله های بسیار زیادی که میان ستارگان است، چیزی نیست. نزدیکترین ستاره به ما "آلفا قنطورس" است که ۴.۵ سال نوری با ما فاصله دارد. این بدان معناست که ارسال هرگونه سیگنالی به آن در یک مأموریت میان ستاره ای تا وقتی که حداقل ۹ سال نگذشته باشد، پاسخی نخواهد یافت.
خوشبختانه فعلاً ارسال و دریافت سیگنال از مریخ تنها چند دقیقه طول می کشد، اما ارسال سیگنال در فضای عمیق می تواند چالش هایی جدی برای آینده سفرهای فضایی ایجاد نماید.1400/07/09
12:51:00
5.0 / 5
699
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود