ثبت نزدیكترین تصاویر از خورشید توسط سولار اوربیتر

ثبت نزدیكترین تصاویر از خورشید توسط سولار اوربیتر

گردو دانلود: هنگامی كه مدارگرد خورشیدی ˮسولار اوربیترˮ(Solar Orbiter) ناسا/ آژانس فضایی اروپا این تصویر را ثبت كرد، فاصله آن با خورشید نصف فاصله زمین و خورشید بود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا، در ۹ فوریه سال ۲۰۲۰، ناسا و آژانس فضایی اروپا ماموریت مدارگرد خورشیدی خود موسوم به سولار اوربیتر را پرتاب کردند. هدف این ماموریت پاسخ دادن به برخی سؤالات کلیدی علمی است. این سوالات شامل سیر تکاملی سیاره ها و ظهور حیات، نحوه کار منظومه شمسی، منشاء جهان هستی و همین طور فیزیک بنیادی در جهان است. مدارگرد خورشیدی "سولار اوربیتر" در تاریخ ۱۵ ژوئن اولین گذر نزدیک از کنار خورشید (پریهلیون) را در فاصله ۷۷ میلیون کیلومتری تجربه نمود.هفته پس از انجام این گذر دانشمندان تمام ۱۰ ابزار موجود بر روی فضاپیما همچون ۶ تلسکوپ که موفق به ثبت تصاویری از نزدیکترین حالت ممکن به خورشید تا به امروز شده اند را آزمایش کردند.
"دنیل مولر" (Daniel Müller) دانشمند پروژه سولار اوربیتر اظهار داشت: ما هیچ گاه از خورشید در این فاصله بسیار نزدیک تصویری را ثبت نکرده ایم.
حالا پژوهشگران این ماموریت در خلال یک جلسه که مقرر است پنچ شنبه ۱۶ژوئیه ساعت ۸ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۶: ۳۰ به وقت تهران) صورت گیرد، ماموریت آنچه را که این تصاویر در مورد خورشید به ما نشان میدهد و اندازه گیری های انجام شده درباره ذرات و میدان های مغناطیسی خورشید را بررسی خواهند کرد.


کاوشگر خورشیدی پارکر که در سال ۲۰۱۸ توسط ناسا پرتاب شد حتی نسبت به سولار اوربیتر در فاصله ای نزدیکتر نسبت به مدار "پریهلیون"(perihelion) قرار گرفته و خواهد گرفت گرچه این فضاپیما دارای تلسکوپ هایی نیست که بتوانند از چنین فاصله ای مستقیماً به خورشید نگاه کنند.
مولر در مورد اهمیت این ماموریت توضیح داد: برای نخستین بار ما قادر خواهیم بود تصاویر را از تمام تلسکوپ های خود جمع آوری نماییم و ببینیم که چگونه آنها اطلاعاتی را از قسمت های مختلف خورشید همچون سطح، جو بیرونی و تاج خورشیدی و هلیوسفر گسترده در اطراف آن جمع آوری کرده اند.
علاقه مندان می توانند این جلسه را به صورت زنده در این سایت مشاهده کنند.

منبع:

1399/04/25
15:01:32
5.0 / 5
1718
تگهای خبر: پروژه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳