در گزارش گردو دانلود عنوان شد؛

طرح تولید آزمایشگاهی جنین شتر تك كوهانه ایرانی

طرح تولید آزمایشگاهی جنین شتر تك كوهانه ایرانی

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینکه درصدد تولید و تکثیر دام های سنگین همچون گاو، گاومیش و شتر هستیم، اظهار داشت: این اقدام برای افزایش بهره وری گوشت و شیر دام انجام می گیرد.دکتر رامین قهرمان زاده در گفتگو با خبرنگار مهر درمورد یکی از طرح های پژوهشگاه ابن سینا اظهار داشت: محققان گروه پژوهشی جنین شناسی پژوهشگاه ابن سینا بیشتر از یک دهه است که به علت محدودیت منابع طبیعی و بحران قابل پیشبینی آن، با استفاده از تکنولوژی های جدید برای افزایش کمی و کیفی تولیدات غذایی حاصل از حیوانات سنگین مزرعه ای، تحقیقات و فعالیتهایی را شروع کرده اند.
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین این فعالیتها تولید آزمایشگاهی و خارج رحمی جنین های گاوهای ممتاز و نژادهای خاص است، اظهار داشت: تولید جنین منجمد تعیین جنسیت شده از عمده فعالیتهای محققان این گروه به حساب می آید که برای نخستین بار در کشور صورت گرفته است.
قهرمان زاده با اشاره به اینکه تیم تحقیقاتی پژوهشگاه، تخمک های گاوهای ممتاز وارداتی را با اسپرم های تجاری تلقیح کرده و جنین حاصل از این لقاح را بدست آوردند، اظهار داشت: با این اقدام، گاوهای گوشتی، شیری یا دومنظوره تولید می شوند.
وی ضمن اشاره به مزایای این تلقیح در جهت تولید گاوهای ممتاز اظهار داشت: مزیت گاوهای گوشتی این است که با مصرف جیره غذایی مشابه با سایر گاوها، وزن گیری زیادی خواهد داشت و از سوی دیگر میزان نسبت گوشت به استخوان در این گاوها بالا می رود.
به گفته معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ابن سینا، طی چندسال گذشته توانستیم با حدود ۵۰ راس از سه نژاد «آکیتن»، «شاروله» و «لیموزین» از نژادهای گوشتی که وارد کشور شدند، بانک جنینی این نژادها را تهیه نماییم.
قهرمان زاده افزود: در این راستا نخستین نسل گوساله های این گاوهای گوشتی در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی هلجرد متولد شد.
وی افزود: امید است با توجه مشکل محدودیت منابع، بدین شکل میزان تولید گوشت قرمز را افزایش دهیم و از طرفی هم با افزایش کیفیت و کمیت شیر گاو در سال های آتی بخشی از این مشکل حل شود.
تجهیز آزمایشگاه برای تولید جنین دام های سنگین
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ابن سینا تصریح کرد: طی چند سال گذشته به منظور صنعتی کردن این طرح، مرکز خدمات تخصصی بیوتکنولوژی تولید مثل حیوانات در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی هلجرد تأسیس شد که مجهز به آزمایشگاه، تجهیزات مورد نیاز، مزرعه نگهداری حیوانات، انبار، شیردوشی، اتاق اپو و سایر فضاها و امکانات مورد نیاز است.
وی افزود: حالا در این مرکز انواع خدمات همچون تولید جنین، انتقال جنین، آبستنی تضمینی و … درحال انجام شدن است و اخیراً شرکتی در جهت فعالیت ها و به منظور تجاری سازی فرآورده های این مرکز ثبت شده و در این راستا فعالیت خویش را آغاز کرده است.
قهرمان زاده با اشاره به اینکه در این پژوهشگاه روی اصلاح نژاد دام های سنگین فعالیت می نماییم، بیان نمود: در مورد گاوهای ممتاز حالا به تولید انبوه رسیده ایم.
آغاز مطالعات روی گاومیش ایرانی
معاون پژوهشی پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینکه در میان گونه های دامی سنگین مزرعه ای موجود در کشور، گاومیش با وجود این که از دام های بومی ایران است از توجه کمی برخوردار بوده، اظهار داشت: از مزیت های اقتصادی گاومیش هزینه پایین نگهداری بخصوص خوراک، ماندگاری بالا در گله و مقاوم بودن به بیماری ها و شرایط اقلیمی نامناسب در کنار کیفیت شیر است که این محاسن سبب ایجاد رویکرد جدیدی در زمینه پرورش صنعتی این دام شده است.
وی با تکیه بر این که این دام را دام هزاره سوم می نامند، اظهار داشت: محققان گروه پژوهشی این پژوهشگاه تحقیق بر روی این دام را آغاز کرده اند.
قهرمان زاده با اشاره به اینکه همینطور این گروه مبادرت به شناسایی و خریداری گاومیش های ممتاز و عاری از بیماری کرده اظهار داشت: حالا تولید جنین های اصلاح نژاده شده این دام شروع شده و بزودی اقدام برای صنعتی شدن این تکنولوژی در این دام سنگین هم در مرکز هلجرد شروع خواهد شد.
تولید جنین شتر با اصلاح نژاد
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ابن سینا افزود: شتر سومین گونه دام سنگین بوده که در مراتع فقیر و بیابانی قابلیت نگهداری و تکثیر آن امکان پذیر است؛ شترهای تک کوهانه ایران به طور عمده شیری هستند و در مناطق خشک ایران همچون در سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان، یزد، اصفهان و ترکمن صحرا در استان گلستان سکونت دارند.
وی افزود: گروه دیگری از محققان این گروه پژوهشی در پژوهشگاه مصمم شده اند تا فعالیتهای تحقیقاتی بر روی این گونه از دام سنگین را شروع کنند.
به گفته معاون پژوهشی پژوهشگاه ابن سینا، بمحض پشتیبانی از این طرح تحقیقاتی، فعالیتهای تحقیقاتی در زمینه اصلاح نژادی و تولید جنین آزمایشگاهی از این دام هم شروع خواهد شد.
وی اظهار داشت: مرکز خدمات تخصصی بیوتکنولوژی تولید مثل در حیوانات متشکل از تیمی از محققان و اساتید برجسته که زیر نظر پژوهشگاه تکنولوژی های جدید علوم زیستی جهاددانشگاهی ابن سینا فعالیت می کند و در تلاش است تا بسترهای خودکفایی کشور در زمینه فرآورده های لبنی و گوشتی حیوانات ذکر شده را فراهم آورد و مانع از حجم بالای ارزبری که در جهت واردات انواع محصولات ذکر شده به کشور اتفاق می افتد را بگیرد.
قهرمان زاده اضافه کرد: امید است در آینده ای نزدیک، استفاده از این فناوری در کشور فراگیر شود و در برابر کمترین استفاده از منابع طبیعی برای تأمین جیره غذایی این حیوانات، شاهد بازده بالای فرآورده های حاصل از حیوانات مزرعه ای همچون شیر و گوشت یعنی افزایش بهره وری باشیم.

1400/04/12
16:30:53
5.0 / 5
969
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود