با اتو و رنگ های شیمیایی خداحافظی كنید!

با اتو و رنگ های شیمیایی خداحافظی كنید!

دانشمندان استرالیایی به دنبال تولید پنبه های رنگی پایداری هستند كه ضمن اینكه می تواند باعث منسوخ شدن رنگ كردن آنها با رنگ های شیمیایی مضر شود، می تواند به تولید پارچه هایی منجر شود كه چروك نمی شوند و نیازی به اتو كردن ندارند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ​​دانشمندان در کانبرای استرالیا نوع جدیدی از پنبه رنگی بوجود آورده اند که احتیاج به رنگ آمیزی شیمیایی خطرناک را برطرف می کند. محققان "سازمان پژوهش های علمی و صنعتی همسود"(CSIRO) به دنبال مهندسی الیاف طبیعی پایداری هستند که امکان دارد روزی به تولید پارچه های پنبه ای بدون چین و چروک و با رنگ طبیعی منجر شود.
دانشمندان برای این کار کد رنگ مولکولی پنبه را کشف کرده اند. این بدان مفهوم است که آنها به آسانی ژن هایی را به پنبه اضافه می کنند تا گیاه را به تولید رنگ وادار کنند.
"سازمان پژوهش های علمی و صنعتی همسود"(CSIRO) سازمان تحقیقات علمی وابسته به دولت فدرال استرالیا است که در سال ۱۹۲۶ با نام اولیه «شورای مشورتی علم و صنعت» پایه گذاری شد. از پژوهش های برجسته این سازمان می توان اختراع طیف سنجی جذب اتمی، توسعه اولین اسکناس پلیمری با موفقیت تجاری، نوآوری در دفع حشرات و معرفی یک سری کنترل های بیولوژیکی در استرالیا را نام برد.
دکتر "کالین مک میلان" سرپرست این مطالعه اظهار داشت: داشتن پنبه ای که رنگ خاص خویش را تولید نماید، یک فناوری انقلابی خواهد بود.
"فیلومنا پتولینو" یکی از محققان این مطالعه افزود: ما تابحال شاهد پنبه هایی به رنگ زرد روشن، طلایی-نارنجی و بنفش تیره بوده ایم.
در حال حاضر، این پنبه های رنگی جدید تنها یک سری از ظروف پتری با بافت های گیاه هستند. چند ماه طول می کشد تا محققان ببینند که آیا این بافت ها به گیاهان رنگی واقعی تبدیل می شود یا خیر. با این وجود این مطالعه بسیار امیدوارکننده به نظر می آید.
هنگامی که ژن های رنگ پنبه در گیاهان تنباکوی سبز اعمال شدند، باعث ایجاد لکه های رنگی روی برگ های آن شدند. پس اگر برگ ها رنگی شده اند، به این مفهوم است که پنبه هم رنگی خواهد شد.
اکنون دانشمندان می دانند که در راه درستی قرار گرفته اند و حالا به صورت ویژه روی ایجاد پنبه های به رنگ سیاه که رنگ شیمیایی آن مضرترین و صدمه زاترین رنگ است، تمرکز کرده اند.
"مک میلان" اظهار داشت: این تحقیق واقعاً می تواند صنعت نساجی جهان را متحول کند، چونکه ما در حال ایجاد الیافی هستیم که هم تجزیه پذیر، هم تجدیدپذیر و هم دارای خواصی خواهند بود که هم اکنون ندارند.
این تیم کار خویش را به تولید پنبه های رنگی محدود نمی نماید. آنها همینطور در حال کار بر روی تولید پارچه و منسوجات بدون چین و چروک هستند. این امکان دارد کار غیرممکنی به نظر برسد، اما محققان در ساخت پارچه هایی که نیازی به اتو ندارند، نزدیک هستند.
منبع:

1399/04/09
13:28:07
5.0 / 5
2047
تگهای خبر: تولید , فناوری , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود