آزمایش ساده و كم هزینه كووید-۱۹ با كمك نشانگرهای ایمنی

آزمایش ساده و كم هزینه كووید-۱۹ با كمك نشانگرهای ایمنی

گردو دانلود: پژوهشگران ˮدانشگاه کلمبیاˮ موفق شده اند نوعی آزمایش خون ساده و کم هزینه ابداع کنند که کووید-19 را با بررسی نشانگرهای ایمنی تشخیص می دهد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه کلمبیا، دانشمندان در پژوهش جدیدی، زمینه را برای توسعه آزمایش های بسیار حساس پادتن فراهم نموده اند تا بررسی همه انواع کروناویروس انسانی همچون انواع جدید آن برقرار شود. شاید این آزمایش ها بتوانند امکان تفکیک واکنش های ایمنی ناشی از عفونت و واکسیناسیون را ممکن سازند.
دانشمندان "دانشگاه کلمبیا" (Columbia University)، آرایه ای موسوم به "HCoV-Peptide" ابداع نموده اند که سه میلیون نشانگر ایمنی روی یک تراشه شیشه ای را در بر می گیرد و پروتئین های همه انواع کروناویروس شناخته شده انسانی را پوشش می دهد. این گروه پژوهشی با همکاری "دانشگاه سون یات سن" (SYSU) چین، ۲۹ نشانگر ایمنی ویژه کروناویروس را شناسایی نمودند. این نشانگرهای ژنتیکی که همان پپتیدها هستند، امکان آزمایش برای نظارت و تشخیص را فراهم می کنند. آزمایش های کنونی کروناویروس ممکنست نتایج کاذبی را ارائه نمایند برای اینکه واکنش مشابهی را نسبت به ویروس های عامل سرماخوردگی نیز نشان می دهند.
پژوهشگران برای توسعه آرایه HCoV-Peptide، ابتدا نمونه های خون افراد مبتلا به کروناویروس بدون علامت، خفیف یا شدید را تجزیه و تحلیل کردند و همه افراد مورد آزمایش همچون افراد سالم و افراد مبتلا به کروناویروس را تحت کنترل قرار دادند.
تجزیه و تحلیل همه ۱۷۰ هزار پپتید مربوط به کروناویروس های انسانی شناخته شده، به ارائه ۲۹ پپتید انجامید که قوی ترین و خاص ترین واکنش را نسبت به کروناویروس داشتند.
پژوهشگران در مرحله بعد، آزمایش خودرا با بهره گیری از دومین مجموعه نمونه های خون همچون خون افرادی که کروناویروس آنها تایید شده بود، کسانی که دارای پادتن کروناویروس انسانی هستند و افراد سالم، مورد تایید قرار دادند.
میزان حساسیت این آزمایش جدید، ۹۸ درصد بود. نشانه های ایمنی، از هشت روز بعد از شروع کووید- ۱۹ تا شش یا هفت ماه بعد از عفونت وجود داشتند.
"نیشچای میشرا" (Nischay Mishra)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این کار به ما و پژوهشگران دیگر امکان می دهد تا آزمایش های خون ساده و کم هزینه ای ابداع نماییم که می توانند داده های مورد نیاز را عرضه کنند.
این پژوهش، در مجله "Nature" به چاپ رسید.1399/11/30
11:45:28
0.0 / 5
677
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه , سایت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود