گزارش آماری مهر؛

جهش فروش محصولات پارك های فناوری

جهش فروش محصولات پارك های فناوری

به گزارش گردو دانلود بر مبنای جدید ترین آمارها میزان صادرات و فروش دانش بنیان با وجود تحریم ها در سال ۹۸ افزایش داشته و فروش شرکتهای مستقر در پارک ها و مراکز رشد در چند سال اخیر با رشد همراه بوده است.به گزارش گردو دانلود به نقل از مهر، بر مبنای جدید ترین آمار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تعداد پارک های علم و فناوری از ۳۳ پارک در سال ۱۳۹۲ به ۴۵ پارک در سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است. اولین پارک علم و فناوری خصوصی در سال ۱۳۹۶ افتتاح شد و ۳ پارک دستگاهی وابسته به وزارت ارتباطات، وزارت نفت و جهاد کشاورزی در ۳ سال گذشته به وجود آمده است.
از سوی دیگر تعداد مراکز رشد از ۱۳۱ مرکز در سال ۱۳۹۲ به ۱۹۹ مرکز در سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است.
روند توسعه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد واحدهای فناور

واحدهای فناور و دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد از ۳۴۰۰ واحد در سال ۱۳۹۲ به ۷ هزار و ۹۵۳ واحد افزایش یافته است. همینطور تعداد شرکتهای دانش بنیان از ۱۱ مورد در سال ۹۲ به ۱۶۶۴ واحد در سال ۱۳۹۹ رسیده است که نشان از افزایش ۱۴۵ برابری تعداد واحدها در ۷ سال گذشته دارد.
میزان واحدهای فناور و دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد

بر اساس آمار اعلام شده از جانب وزارت علوم، تعداد فناوران شاغل در پارک های علم و فناوری از ۱۹ هزار نفر در سال ۱۳۹۱ به بیشتر از ۵۶ هزار نفر در سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است که در این میان ۸۰ درصد فناوران دارای مدرک کارشناسی به بالا و ۲۷ درصد از فناوران دارای مدرک ارشد و دکتری هستند.
همچنین میزان اشتغال زایی واحدها که در سال ۹۸، ۵۴ هزار نفر بوده به حدود ۵۶ هزار نفر در سال ۹۹ افزایش یافته است.
میزان اشتغال زایی واحدهای فناور

در زمینه فروش شرکت ها و میزان صادرات فناوری در شرکت ها و پارک ها، بر مبنای آمار اعلام شده از جانب وزارت علوم، ۵۱۳ فناوری از پارک ها به کشورهای دیگر به ارزش بیشتر از ۹۸ میلیون دلار در سال ۱۳۹۸ صادر گردیده است.
با توجه به جدول زیر در سال ۹۶ میزان صادرات دانش بنیان ها توسط پارک ها و مراکز رشد ۲۶۲ میلیون دلار بوده که به علت شرایط تحریم، میزان صادرات در سال ۹۷ به ۶۹ میلیون دلار کاهش یافته است. این در شرایطی است که خوشبختانه این عدد در سال ۹۸ با افزایش ۲۹ میلیون دلاری همراه بوده است.
از سوی دیگر هم مجموع فروش شرکتهای مستقر در پارک ها و مراکز رشد در سالهای اخیر با رشد همراه بوده و میزان فروش در سال ۹۷ از حدود ۹۷ میلیارد ریال به ۱۳۶ میلیارد ریال در سال ۹۸ جهش داشته است.
منبع:

1399/11/24
23:15:40
0.0 / 5
648
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود