كشف ۶ زیرگروه متمایز از پیش دیابت توسط یك مطالعه ۲۵ ساله

كشف ۶ زیرگروه متمایز از پیش دیابت توسط یك مطالعه ۲۵ ساله

گردو دانلود: یک مطالعه 25 ساله روش های جدیدی را برای شناسایی بیمارانی که در مرحله قبل از ابتلای شدید به دیابت قرار دارند، کشف کرده است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، دانشمندان آلمانی برای نخستین بار شش زیرگروه مختلف از پیش دیابت را تشخیص داده اند، وضعیتی که پیش از شروع دیابت نوع ۲ حادث می شود. این تحقیق با ردیابی داده های یک مطالعه ۲۵ ساله نشان میدهد که این زیرگروه های جدید به پزشکان امکان شناسایی دقیق تری را از بیماران دارای احتمال مبتلاشدن به دیابت می دهد.
"پیش دیابت"(Prediabetes) زمانی است که سطح قند خون شما بیش از اندازه مجاز باشد، اما به اندازه کافی بالا نباشد که پزشک بتواند آنرا بعنوان دیابت تلقی کند. پیش دیابت را اختلال در قند خون ناشتا یا اختلال در پایداری گلوکز نیز می نامند. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تقریباً همیشه ابتدا پیش دیابت داشته اند، اما پیش دیابت معمولاً علائمی ایجاد نمی کند.
دیابت نوع ۲ معمولاً به آرامی ایجاد می شود. با افزایش سطح قند خون، زمانی که این سطح بطور مداوم بالاتر از حد طبیعی باشد، اما به اندازه کافی بالا نباشد تا دیابت نوع ۲ محسوب شود، پزشکان می توانند بیماران را مبتلا به پیش دیابت تلقی کنند.
البته همه مبتلایان به پیش دیابت، به دیابت نوع ۲ مبتلا نمی شوند. برای بعضی از افراد، افزایش سطح قند خون می تواند نسبتاً بی ضرر و همین طور بدون هیچ علامتی باشد، اما برای برخی دیگر پیش دیابت می تواند نشانه اولیه مبتلاشدن به دیابت شدید باشد.
"هانس-اولریش هارینگ" از دانشگاه "توبینگن" آلمان توضیح می دهد: برای افراد مبتلا به پیش دیابت تا حالا امکان پیش بینی اینکه آیا به دیابت مبتلا می شوند و یا در معرض خطر عوارض جدی مانند نارسایی کلیه هستند یا اینکه فقط دارای یک شکل بی ضرر از افزایش سطح قند خون هستند، وجود نداشت.
این تحقیق جدید که در مجله Nature Medicine انتشار یافته است، حاصل تجزیه و تحلیل ۲۵ ساله داده های ۹۰۰ آزمایش است. این تحقیق با بهره گیری از روشی به نام "تحلیل خوشه ای" به شش زیرگروه مختلف پیش دیابت رسید که هرکدام با نشانگرهای متابولیکی متمایز می شوند.
"رابرت واگنر" نویسنده اول این مطالعه می گوید: همانطور که در دیابت آشکار است، انواع مختلفی در مرحله ابتدایی دیابت نیز وجود دارد بسته به سطح گلوکز خون، عملکرد انسولین و ترشح انسولین، توزیع چربی بدن، چربی کبد و خطر ژنتیکی متفاوت می باشد.
هر یک از این شش زیرگروه، با پارامترهای متابولیکی خاص متمایز شده و نتایج طولانی مدت متفاوتی را به همراه دارد. سه زیرگروه(خوشه های ۱، ۲ و ۴) سالم ترین انواع پیش دیابت هستند. این افراد بطور کلی سالم هستند. بعنوان مثال خوشه ۴ شامل افراد دارای اضافه وزن با نشانگرهای متابولیکی کاملاً سالم می باشد.
خوشه های ۳، ۵ و ۶ با بیشترین خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ و بیماریهای ثانویه مرتبط هستند. خوشه ۵ شامل آن دسته از افراد دارای کبد چرب است، در صورتیکه خوشه ۳ شامل گروهی است که میزان انسولین قابل توجهی پایین تر تولید می کنند.
پژوهشگران برای تأیید بیشتر این شش زیرگروه، داده های یک مطالعه طولانی دیگر را مورد بررسی قرار دادند. این تحقیق که "Whitehall II" نامیده می شود، سلامت متابولیک تقریباً ۱۰ هزار نفر را برای بیش از ۲۰ سال ردیابی کرده است و مشخص شد که این شش زیرگروه بطور دقیق متناسب با مجموعه داده بزرگ این مطالعه نیز هست و می تواند پیش دیابت را در طبقه بندی های بیماری جداگانه تفکیک کند.
برای تأیید این یافته ها پیش از استفاده از این طبقه بندی های جدید توسط پزشکان، تحقیقات بیشتری لازم است.
"مارتین هرابی دی آنجلیس" از مرکز تحقیقات دیابت آلمان(DZD) می گوید این کار در کمک به تشخیص مبتلاشدن و درمان دیابت پیش از پیشرفت بیماری بسیار مهمست.
وی ادامه داد: یکی از اهداف DZD ایجاد اقدامات دقیق پیشگیری و درمانی، یعنی پیشگیری یا درمان مناسب برای گروه مناسب افراد در زمان مناسب می باشد. تلفیقی از تحقیقات عمیق بالینی و مولکولی با بیوانفورماتیک پیشرفته این نتیجه مهم را در سطح بین المللی امکان پذیر کرده است. شناسایی زیرگروه ها در مراحل اولیه دیابت نوع ۲ گامی مهم در جهت ساخت دارو و درمانی دقیق در پیش گیری از دیابت و عوارض آنست.
این مطالعه جدید در مجله Nature Medicine انتشار یافته است.
منبع:

1399/10/18
23:56:54
0.0 / 5
786
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود