بررسی تاثیرات فناوری نانو روی نوعی سلول بنیادی

بررسی تاثیرات فناوری نانو روی نوعی سلول بنیادی

به گزارش گردو دانلود محققان كشور تأثیر نانوذرات روی سلول های بنیادی اسپرماتوگونیال را مورد بررسی قرار دادند كه نقش تازه ای برای این ماده در سیستم تولید مثلی مردان پیشنهاد كرد.به گزارش گردو دانلود به نقل از مهر، استفاده فزاینده از نانوذرات روی (زینک اکساید) در زندگی روزمره، منجر به افزایش تماس آنها با بدن انسان شده است. سلول های بنیادی اسپرماتوگونیال مسئول تولید اسپرم در طول حیات مردان هستند و این کار را با برقراری تعادل میان نوزایی و تمایز خود انجام می دهند. به منظور بررسی اثر نانوذرات زینک اکساید بر سلول های بنیادی اسپرماتوگونیال در شرایط آزمایشگاهی، محققان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه علم و فرهنگ، بعد از سنتز نانوذرات زینک اکساید، سلول های بنیادی اسپرماتوگونیال را از بیضه موش استخراج و در شرایط آزمایشگاهی کشت دادند. سپس این سلول ها را در معرض نانوذرات قرار دادند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی International Journal of Biochemistry and Cell Biology به چاپ رسیده است، نشان داد، میزان کاهش زنده مانی سلول های بنیادی اسپرماتوگونیال بستگی به زمان و میزانی (دوز) دارد که در معرض نانوذرات زینک اکساید بوده اند. همینطور مشاهدات آزمایشگاهی مشخص کرد ذرات کروی و ورقه های نانوزینک اکساید اثر سمی مشابهی بر سلول ها دارند و شکل بر میزان سمی بودن آنها موثر نیست.
علاوه بر این، نشان داده شد تماس کوتاه مدت (یک روز) سلول های بنیادی اسپرماتوگونیال با غلظت اندک (۱۰ ماکروگرم در هر میلی لیتر) نانو ذرات زینک اکساید، منجر به بیان ژن های اختصاصی خودنوزایی این سلول ها و همینطور بیان ژن های تمایزی می شود که سلول های اسپرماتوگونی در طول اسپرم زایی بیان می کنند.
این پژوهش برای اولین بار اثر نانوذرات زینک اکساید بر سلول های بنیادی اسپرماتوگونیال را مورد بررسی قرار داد و نقش تازه ای برای این ماده در سیستم تولیدمثلی مردان پیشنهاد کرد. پژوهش های بیشتری برای تأیید اثر این نانو ذرات بر ژنوم و عملکرد سلول های اسپرماتوگونیال انسان لازم است.
این طرح توسط دکتر حمید گورابی، دکتر فرشته اسفندیاری، اعظم جوادی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه علم و فرهنگ انجام گرفته است.


منبع:

1399/09/10
22:47:28
5.0 / 5
630
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود