اكتشافی كه منجر به پیشرفت فناوری های نوری خواهد شد

اكتشافی كه منجر به پیشرفت فناوری های نوری خواهد شد

گردو دانلود: تعدادی از محققان بین المللی دریافتند كه می توان از روش ˮپیچ و تاب نوریˮ برای فناوری های مبتنی بر نور استفاده نمود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از فیز، تعدادی از محققان به رهبری مرکز تحقیقات پیشرفته علمی " CUNY ASRC" در همکاری با دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه تگزاس در آستین و دانشگاه "موناش" از مفاهیم "پیچ و تاب الکترونیک" برای دستکاری جریان نور در روش های مختلف استفاده کردند.
نتایج این پژوهش که در مجله "نیچر"( Nature) به چاپ رسید، نشان دهنده پیشرفت هایی در فناوری های در رابطه با نور است.
این فناوری ها شامل دستگاه های تصویربرداری نانو، کامپیوتر های نوری پرسرعت و کم انرژی و سنسورهای زیستی می شود.
"پیچ و تاب الکترونیک"، علم لایه بندی و پیچ و تاب مواد دو بعدی برای کنترل خصوصیات الکتریکی آنها است.
این تیم تحقیقاتی در پژوهش خود از پروژه کشف مواد رسانا در یک جفت لایه به هم انباشته گرافن الهام گرفتند. این لایه ها به زاویه ۱.۱ درجه چرخانده شدند.
در این وضعیت، الکترونها بدون هیچ مقاومتی جریان می یابند و بطور جداگانه، هر لایه گرافن خاصیت الکترونیکی خاصی از خود نشان نمی دهد.
این کشف نشان داد که کنترل با دقت تقارن های چرخشی می تواند پاسخ غیرمنتظره مواد را به همراه داشته باشد.
تقارن چرخشی به شکلی از تقارن گفته می شود که در آن با چرخش جسم حول محور تقارن خود به اندازه مشخص، شکل آن عوض نشود.
تیم تحقیقاتی دریافتند که یک اصل مشابه با این پژوهش می تواند برای دستکاری نور در راه های بسیار غیرمعمول هم استفاده گردد.
پژوهشگران با ایجاد زاویه چرخش خاص بین دو لایه بسیار نازک "تری اکسید مولیبدن " توانستند از انکسار نور و انتشار نور قوی در یک پرتو متمرکز، جلوگیری نمایند.
بطور معمول، تابش نور از یک پرتابگر کوچک که در یک سطح صاف قرار دارد، بسیار شبیه به امواج به وجود آمده به هنگام پرتاب سنگ روی یک حوض آب است.
در این تحقیق، پژوهشگران بین المللی پروژه، دو ورقه نازک "تری اکسید مولیبدن "(ماده ای که معمولا در فرآیندهای شیمیایی استفاده می شود) را روی هم انباشتند و یکی از لایه ها را باتوجه به دیگری، چرخاندند.
هنگامی که مواد توسط یک فرستنده نوری کوچک برانگیخته شدند، از آنجائیکه زاویه چرخش متفاوت بود، پژوهشگران توانستند انتشار نور قابل کنترل را به شکل گسترده روی سطح مشاهده کنند.
"گوانگوی هو"(Guangwei Hu) محقق پروژه از دانشگاه ملی سنگاپور اظهار داشت: کشف ما مبتنی بر مواد و طول موج های مشخص بود ولی ما توانستیم با تولید ساختار نانویی پیشرفته، دیگر پلت فرم های مواد را الگوسازی نماییم تا این خاصیت های نوری غیرمعمول را در طیف گسترده ای از طول موج های نور کپی نماییم.
وی ادامه داد، مطالعه ما نشان داد که "پیچ و تاب الکترونیک" برای فوتون ها می تواند فرصت های مهیجی را برای فناوری های مبتنی بر نور فراهم آورد.
منبع:

1399/03/24
14:11:10
5.0 / 5
2031
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱