كشف مكانیسم جدیدی كه در بروز آلزایمر موثر است

كشف مكانیسم جدیدی كه در بروز آلزایمر موثر است

گردو دانلود: پژوهشگران ژاپنی در بررسی های خود، مكانیسم جدیدی را كشف كرده اند كه در بروز بیماری آلزایمر نقش دارد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فلیپبرد، پژوهشگران "دانشگاه متروپولیتن توکیو" (TMU)، مکانیسم جدیدی را کشف کرده اند که خوشه های "پروتئین تاو" (tau protein) بواسطه آن در مغز ایجاد می شوند. این پژوهش نشان میدهد که بروز جهش خاصی در یک آنزیم موسوم به "MARK4" می تواند خاصیت های پروتئین تاو را تغییر دهد و امکان متراکم شدن آنرا تغییر دهد و آنرا نامحلول تر سازد. شاید نتایج این پژوهش بتواند به ارائه درمان های غیرمنتظره ای منجر شود.
آلزایمر، طوری است که زندگی بیمار را تغییر می دهد و او را ناتوان می کند. هم اکنون، میلیون ها نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند.
پروتئین تاو که در نورون های دستگاه عصبی مرکزی فراوان هستند، در صورت از دست دادن کارکرد خود می توانند عامل اصلی بروز آلزایمر باشند. تولید بیش از حد این پروتئین می تواند تراکم قابل توجهی از آنها را پدید آورد که چسبندگی دارند. این تراکم چسبنده می تواند به مرگ نورون ها، نقص حافظه و همین طور نقص در عملکرد حرکتی منجر شود. درک دلیل و مکانیسم ورای این پروسه می تواند به ارائه درمان های جدید و راه هایی برای پیش گیری از آلزایمر کمک نماید.
پژوهشگران در این پروژه، نقش آنزیم MARK4 را در بروز بیماری آلزایمر مورد بررسی قرار دادند. هنگامی که عملکرد همه چیز عادی باشد، پروتئین تاو، بخش مهمی از ساختار سلول یا اسکلت سلولی بشمار می رود.
مشکلات هنگامی آغاز می شوند که ژن مربوط به آنزیم MARK4 گرفتار جهش می شود. پژوهش های پیشین اهتمام کرده اند تا ارتباط این مساله را با افزایش ریسک مبتلاشدن به آلزایمر نشان دهند اما دلیل آن مشخص نبود.
پژوهشگران در این پروژه جدید، این جهش ها را به صورت مصنوعی به مگس سرکه ارائه کردند برای اینکه این نوع مگس می تواند مانند انسان به تولید پروتئین تاو بپردازد. سپس به بررسی عملکرد پروتئین در این جانداران پرداختند.
بررسی ها نشان داد که جهش در آنزیم MARK4 می تواند تغییراتی را در پروتئین تاو پدید آورد و یک شکل لطمه شناسی از تاو ایجاد کند. این تغییرات سبب می شوند که پروتئین تاو، خوشه های پیچیده ای را ایجاد کند که به نورون ها لطمه می رسانند.
شاید بینش های جدیدی که از این پژوهش به دست آمده اند، بتوانند به ارائه درمان های جدید و راه های پیش گیری از بروز بیماری های عصبی کمک کنند.
این پژوهش، در "Journal of Biological Chemistry" به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/04
17:36:41
5.0 / 5
830
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود