اولین جراحی همزمان توسط یك ربات و ۱۴ جراح

اولین جراحی همزمان توسط یك ربات و ۱۴ جراح

نخستین جراحی همزمان 14 جراح انسان و یك ربات روی یك بیمار سرطانی كه در بیمارستان دانشگاه ˮنورویچˮ انجام پذیرفت، زمان جراحی و بهبودی را تقریباً یك سوم كم كرد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، برای نخستین بار در جهان، سه تیم از جراحان در کنار یک ربات به انجام جراحی پرداختند و همزمان سه مرحله مختلف از یک عمل را انجام دادند تا زمان جراحی و بهبودی بیمار را تقریباً یک سوم کاهش دهند.
این روش چشم گیر که توسط ۱۴ جراح انجام شد، بر روی یک بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته رکتوم در بیمارستان دانشگاه "نورفولک" و "نورویچ" انجام شد.
این تیم جراحی امیدوار است که این کار آنها مسیر را برای انجام سایر جراحی های مشابه که در آن تیم های جراحی می توانند همزمان با ربات ها کار کنند تا جراحی سریع تر به اتمام برسد، هموار کند.
ربات مورد استفاده برای انجام این جراحی یکی از دو ربات جراح موسوم به "ربات جراحی داوینچی" بود که به لطف کمک مالی یک میلیون پوندی انجمن خیریه بیمارستان "نورفولک" و "نورویچ" توسط بیمارستان دانشگاه "نورویچ" خریداری شده است.
این ربات ها ضمن ایجاد برش های بسیار کوچک تر از آنچه که بطور معمول و سنتی انجام می شود، به جراحان اجازه می دهند تا با دقتی باورنکردنی کار خودرا انجام دهند.
این جراحی کمتر از ۱۰ ساعت به طول انجامیده است، در صورتیکه در حالت عادی ۱۲ ساعت لازم تا این جراحی در مراحل جداگانه صورت گیرد. ۱۴ جراح در این جراحی به سه تیم تقسیم شدند و بطور همزمان با یک ربات، تمام مراحل جراحی را انجام دادند.
"ارشاد شیخ" جراح روده بزرگ که در این جراحی شرکت داشت، توضیح داد: این عمل بسیار تهاجمی است و جراحت زیادی بر جای می گذارد، چونکه باید مقدار زیادی از بافت بدن برداشته شود.
وی ادامه داد: در این جراحی ما با همکاری یکدیگر فهمیدیم که می توانیم این عمل را کمتر تهاجمی نماییم و بدین سبب می توان جراحت را به میزان قابل توجهی کم کرد و همین طور از دست دادن خون توسط بیمار کم شود.
تابحال این جراحی سرطان روده به صورت شیفتی انجام می شد؛ ابتدا یک جراح روده و سپس یک متخصص پروستات عمل می کرد و سرانجام جراحان پلاستیک با ترمیم لطمه های اجتناب ناپذیر ناشی از این عمل، کار را به انتها می رساندند.
از همه مهمتر اینکه زمان بهبودی(ریکاوری) بیمار بعد از انجام این عمل فقط هفت روز بود، در صورتیکه در جراحی های معمول، بهبودی بیمار سه هفته طول می کشد.
تیم جراحی این عمل امیدوار است که کار آنها برای پزشکان سراسر دنیا بمنظور توسعه روش های جدید برای پیشرفته ترین جراحی ها با کمک ربات ها الهام بخش باشد.1399/07/01
19:30:53
5.0 / 5
1026
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود