بررسی ارتباط میان كووید-19 و مشكلات كبدی

بررسی ارتباط میان كووید-19 و مشكلات كبدی

پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، به ارزیابی ارتباط میان كووید-۱۹ و صدمه های كبدی پرداختند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "دانشگاه ییل"(Yale University) در بررسی های خود دریافتند که میزان غیرطبیعی بودن نتایج آزمایش کبد در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بیشتر است. آنها همینطور دریافتند که بالا بودن سطح آنزیم های کبد این بیماران می تواند نتایج بدی مانند احتیاج به بخش مراقبت های ویژه و ونتیلاتور و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.
پژوهش های پیشین که در چین انجام شده بودند، نشان داده اند که نتایج آزمایش حدودا ۱۵ درصد بیماران مبتلا به کووید-۱۹، غیرعادی است. پژوهشگران دانشگاه ییل در این پروژه، ۱۸۲۷ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را که در بیمارستان بستری بودند، مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که عملکرد غیرطبیعی کبد آنها، به صورت قابل توجهی بالا است.
پژوهشگران طی این بررسی، پنج آزمایش روی کبد انجام دادند و افزایش آنزیم هایی مانند "آسپارتات ترانس آمیناز"(Aspartate transaminase) و "آلانین آمینوترانسفراز"(Alanine transaminase) را مشاهده نمودند که التهاب سلول ریه را نشان می دهند. همینطور آنها در بررسی های خود، شاهد افزایش "بیلی روبین"(bilirubin) بودند که نشان دهنده اختلال عملکرد کبد است. آزمایش ها نشان داد که افزایش سطح "آلکالین فسفاتاز"(alkaline phosphatase) می تواند به التهاب مجرای صفراوی منجر شود.
باآنکه پژوهشگران هنوز نمی دانند که چرا میزان آزمایش های غیرطبیعی کبد در این پژوهش، بسیار بیشتر از آزمایش های انجام شده در چین است اما دکتر "جوزف لیم"(Joseph Lim)، استاد دانشگاه ییل باور دارد که شاید تفاوت های سلامتی میان مردم چین و آمریکا، دلیل به دست آمدن این نتایج متفاوت باشد.
پژوهشگران در این پروژه، به ارتباط میان داروهای تجویز شده برای کووید-۱۹ و صدمه کبدی هم پرداختند.
لیم اظهار داشت: ما در این پژوهش، ارتباطی قوی را میان استفاده از داروهای کووید-۱۹ و نتایج غیرعادی آزمایش کبد یافتیم.
این گروه پژوهشی قصد دارند آزمایش های بیشتری را برای درک بهتر ارتباط میان کووید- ۱۹ و صدمه کبدی انجام دهند.
این پژوهش، در مجله "Hepatology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/05/18
15:03:45
5.0 / 5
1527
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴