گزارش گردو دانلود؛

امنیت غذایی با ۵۰ طرح فناورانه رونق می گیرد

امنیت غذایی با ۵۰ طرح فناورانه رونق می گیرد

گردو دانلود: در امتداد افزایش امنیت غذایی در کشور بیش از 50 طرح کلان فناورانه در حوزه های تولید واکسن، اصلاح ژن و نژاد، ایجاد پالایشگاه غذایی و باغات مادری کلید خورده که نیاز به واردات را برطرف می کند.خبرگزاری مهر - گروه دانش و فناوری، میترا سعیدی کیا؛ امروزه مقوله «امنیت غذایی» یکی از موضوعات اساسی کشور به حساب می آید و مروری بر اسناد کلان بالادستی نشان داده است تمرکز بر توسعه شاخصهای آن ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
در واقع میتوان چنین انگاشت که امنیت یکی از ضروریات زندگی بشری است که همواره تامین و ارتقای سطح آن در جامعه از اولویت ها و دغدغه های کلیه دولت هاست. امروزه تنها مخاطرات سنتی مانند برخوردهای بین المللی و تجاوز نظامی به وسیله یک قدرت خارجی از عوامل تهدیدکننده امنیت و رفاه بشمار نمی روند بلکه خطراتی مانند بی ثباتی های اقتصادی، فقر، گرسنگی و بخصوص عدم وجود امنیت غذایی از عوامل اساسی در کاهش سطح امنیت ملی محسوب می شوند.
بدون شک امنیت غذایی و اطمینان از دسترسی به غذا به حیات اقتصادی، سیاسی و در نهایت به حیات امنیتی کشور مرتبط است؛ در واقع امنیت جامعه وامدار امنیت غذایی در جامعه است.
از این روست که در جمهوری اسلامی ایران ایجاد و ارتقای سطح امنیت غذایی در جامعه همواره از اولویت های دولت ها بوده است. این مهم همواره از جانب مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است. ایشان در سخنرانی اولین روز از سال ۱۴۰۱ نیز بیان داشتند: «مسئله کشاورزی و دامداری خیلی مهم است و کشور باید در محصولات پایه غذایی همچون گندم، جو، ذرّت، خوراک دام و دانه های روغنی به امنیت کامل و خودکفایی لازم برسد.»
از آنجاییکه سال جاری، از جانب مقام معظم رهبری، سال «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» نامگذاری شده و موضوع امنیت غذایی نیز می تواند با اتکا به فعالان عرصه فناوری جدی تر گرفته شود، تدوین برنامه ای مهم در جهت جهش اقتصاد غذایی اهمیت دوچندانی دارد.
در همین راستا، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در صدد است با تعریف طرح های ملی فناورانه در این خصوص گام بردارد و با پشتیبانی از تولید مبتنی بر دانش بخشی از نیازها را در حوزه امنیت غذایی تامین کند.
در این گزارش می خواهیم علاوه بر شناسایی برنامه های معاونت علمی در زمینه توسعه امنیت غذایی، به معرفی ۵۰ پروژه کلان و ملی حوزه امنیت غذایی و تشریح بعضی از این طرح ها بپردازیم.
تعریف طرح هوشمند جهش اقتصاد زیستی / تعریف ابرفناوریهای حوزه امنیت غذا
ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، طرحی تحت عنوان برنامه هوشمند جهش اقتصاد زیستی را هدفگذاری کرده که با استفاده از فناوری های زیستی در حوزه سلامت و امنیت غذایی بتواند پتانسیل ارزی کشور را طی یک دوره چهار ساله ۴.۷ میلیارد دلار ارتقا دهد.
دکتر مرتضی گلی زاده رییس گروه تولید، تجاری سازی و بازاریابی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه بر مبنای برنامه هوشمند جهش اقتصاد غذایی، سندی را در ستاد زیست فناوری تدوین کردیم، اظهار داشت: در جهت این سند که بخش امنیت غذایی آن سهم ۳ میلیارد دلاری را به خود اختصاص داده طرح هایی در حوزه های مختلف زراعت و باغبانی، دام، طیور و ابزیان و صنایع غذایی مشخص کردیم.
به گفته وی، همینطور ذیل این سند، فناوری های مرکزی را شناسایی می نماییم تا اقتصاد اصلی در حوزه امنیت غذایی شکل بگیرد و با استفاده از فناوری رقابت پذیر و تاب آور این اقتصاد ارتقا یابد. بنابراین ابرفناوریهای این بخش را مشخص و در جهت پشتیبانی از آنها گامهای جدی تری برداشته ایم.
۵۰۰ فناوری در حوزه امنیت غذایی در مدار توجه و حمایت
گلی زاده با اشاره به اینکه تفاوت حمایتهای ستاد توسعه زیست فناوری از طرح های امنیت غذایی نسبت به سالهای گذشته در اینست که امسال تنوع بخشی به ابزارهای تامین مالی مکانیسم های مختلف درحال فعال سازی هستند، اظهار داشت: تا سال قبل تنها معاونت علمی حامی چنین طرح هایی بود اما امسال در صدد هستیم تا با افزایش و فعال کردن مکانیسم های مختلف مالی پشتیبانی از این طرح ها را دوچندان نماییم و درصدد استفاده از منابع مردمی برای اجرایی سازی این طرح ها هستیم. این مکانیسم های تامین مالی در چارچوب صندوق های خصوصی بورسی هستند؛ در واقع ستاد زیست فناوری پلی برای اجرایی سازی طرح تامین مالی از مردم برای مردم خواهد بود.
وی اظهار نمود: علاوه بر اینها درصدد هستیم نقاط کلیدی زنجیره ارزش که در توسعه اکوسیستم با نقصان هایی مواجه می باشد را شناسایی کنیم؛ طی این جریانات، فراخوان هایی منتشر شده؛ طرح هایی درحال اجرا هستند و پروژه های دیگری یا موافقت نامه های اجرای آنها امضا شده یا هنوز در دست بررسی برای اجرا هستند.
وی با تکیه بر این که اینها می تواند به جهش اقتصادی در حوزه امنیت غذایی کمک کنند، اظهار داشت: این یک برنامه ۴ ساله است که امسال بخشی از آن اجرایی می شود. امسال شاهد جهشی که در حوزه امنیت غذایی پیشبینی کرده ایم هستیم.
وی اظهار داشت: هم اکنون ستاد توسعه زیست فناوری نزدیک به ۵۰۰ فناوری را در حوزه امنیت غذایی برگزیده و هدف قرار داده تا با پشتیبانی از فناوران، در جهت اجرای این پروژه ها گام بردارد.
افزایش تاب آوری حوزه های مختلف امنیت غذایی
ستاد توسعه زیست فناوری در چارچوب ۴۹۶ برنامه در ۱۰ حوزه تخصصی کود، بذر و نهال، سموم کشاورزی، زراعت و باغبانی، دام و طیور، زیست دریا، ماشین آلات کشاورزی، آب، صنایع غذایی، برندسازی و بازاریابی برنامه هایی را تدوین کرده که هر کدام می توانند پیشران افزایش تاب آوری در حوزه های مختلف امنیت غذایی باشند
رئیس گروه تولید، تجاری سازی و بازاریابی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: ۴۹۶ برنامه در ۱۰ حوزه تخصصی کود، بذر و نهال، سموم کشاورزی، زراعت و باغبانی، دام و طیور، زیست دریا، ماشین آلات کشاورزی، آب، صنایع غذایی، برندسازی و بازاریابی از جانب ستاد زیست فناوری تدوین شده که هر کدام می توانند پیشران افزایش تاب آوری در حوزه های مختلف امنیت غذایی باشند.
گلی زاده افزود: برای اجرای این برنامه ها به فراخور زمان، بودجه و برنامه های بهم رسانی فناوری و صنعت فراخوان هایی را منتشر می نماییم که بر مبنای آنها به شرکتهای دانش بنیان، فناوران و هسته های فناور پروژه هایی را اختصاص می دهیم و از آنها حمایت می نماییم.
وی با اشاره به اینکه در این راستا، هر ساله برنامه هایی به صورت ویژه در بخش های مختلف تعیین می شود، افزود: بر همین اساس، امسال از دل ۴۹۶ فناوری حوزه امنیت ۵۰ پروژه ملی تعریف شده تا با اجرای آنها گامی در زمینه امنیت غذایی برداریم.
گلی زاده با اشاره به اینکه طرح هایی که فکر می نماییم ابرفناوری هستند را در اولویت حمایت قرار می دهیم، اظهار داشت: البته که این اقدام در ستاد توسعه زیست تکنولوژی جدید نبوده و از سالهای گذشته چنین حمایت هایی انجام می گرفته؛ به طوریکه تابحال در حوزه امنیت غذایی در بخش کشاورزی ۲۶ طرح، در بخش زیست دریا ۱۵ طرح، در بخش دام، طیور و آبزیان ۹۹ طرح، در بخش صنایع غذایی ۴۰ طرح مورد حمایت قرار گرفته است. میزان حمایت های معاونت علمی و فناوری از بخش های مختلف در ارتباط با امنیت غذایی ۳۵۸ میلیارد تومان بوده است.
رئیس گروه تولید، تجاری سازی و بازاریابی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: امسال این ۵۰ پروژه ملی را انتخاب کردیم که از نظر فناوری سطح بالایی دارند و برخی از آنها درحال اجراست.
ستاد توسعه زیست فناوری از میان بیشتر از ۴۰۰ طرح کلان ۵۰ پروژه را در ابتدای امسال برای اجرایی سازی در اولویت قرار داده است. این طرح ها در عرصه تولید واکسن، اصلاح نژاد، تولید بذر، ماشین آلات، ویتامین ها، آفت کش ها و … هستند. از این تعداد فقط ۵ پروژه در ارتباط با تولید واکسن های دام، طیور و آبزیان است و جز بزرگترین طرح ها به حساب می آید.
تولید واکسن های دام، طیور و آبزیان عنوان طرح هدف طرح تولید واکسن هاری انسانی واکسن هاری تولید واکسن پلی والان کلستریدیومی واکسن پلی والان کلستریدیومی تولید واکسن چهارگانه (نیوکاسل. برونشیت. سندرم افت تخم مرغ. رئو) واکسن چهارگانه (نیوکاسل. برونشیت. سندرم افت تخم مرغ. رئو) تولید واکسن رینوتراکئیت واکسن رینوتراکئیت تولید واکسن رئوویروس کشته واکسن رئوویروس کشته
همچنین تعداد زیادی از این طرح های کلان در حوزه امنیت غذایی در ارتباط با اصلاح نژاد دام و طیور است.
طرح های اصلاح نژاد عنوان طرح هدف طرح تولید نژادهای اصلاح شده گاو مازنی نژاد اصلاح شده تولید نژادهای اصلاح شده گاو سرابی نژاد اصلاح شده تولید نژادهای اصلاح شده گاو گیلانی نژاد اصلاح شده تولید نژادهای اصلاح شده کاو دشتیاری نژاد اصلاح شده تولید نژادهای اصلاح شده شتر شیری و گوشتی نژاد اصلاح شده تولید نژاد اصلاح شده گوسفند کبوده نژاد اصلاح شده تولید نژاد اصلاح شده گوسفند مغانی نژاد اصلاح شده تولید نژاد اصلاح شده گوسفند کردی نژاد اصلاح شده تولید نژاد اصلاح شده گوسفند سنجابی نژاد اصلاح شده تولید نژاد اصلاح شده گوسفند بلوچی نژاد اصلاح شده تولید نژاد اصلاح شده گوسفند زل نژاد اصلاح شده تولید نژاد اصلاح شده گوسفند شال نژاد اصلاح شده تولید نژاد اصلاح شده بز مرخز نژاد اصلاح شده ایجاد لاین های آزمایشی در مجتمع لاین بابلکنار برای ارتقا عملکرد لاین آرین نژاد مرغ تامین و تجهیز مزرعه نوآوری و اصلاح نژاد مرغ لاین آرین نژاد مرغ
از دیگر حوزه های در ارتباط با امنیت غذایی فارغ از تولید واکسن و اصلاح نژاد که مقرر است توسط شرکتهای دانش بنیان اجرایی شوند، میتوان به راه اندازی شتابدهنده ها، تولید ارقام برنج، تولید ابزارآلات و پهپادها، تولید کودهای زیستی، تولید ویتامین ها، تولید انواع ماهی ها، مواد پروتئینی، احیای باغات کشور، ایجاد مزارع، تولید هورمون ها، انواع مکمل و … اشاره نمود. عنوان طرح هدف طرح راه اندازی شتابدهنده تخصصی حوزه بذر شتابدهنده تولید نهال از ارقام بومی اصلاح شده درختان میوه سردسیری، گرمسیری و نیمه گرمسیری، دانه ریز و میوه خشک نهال اصلاح شده بومی تولید ارقام برنج مقاوم به شوری (Sea rice) بذر اصلاح شده و گواهی شده تولید و استفاده از پهپادها برای مصرف آفت کش های زیستی و بیوشیمیایی پهپاد اجرای مدیریت تغذیه تلفیقی اجرای برنامه ایجاد مزارع الگویی جهت ترویج مصرف کودهای زیستی مزرعه الگویی توسعه کشاورزی قراردادی برای مصرف کودهای زیستی و زیست مهارگر قرارداد ایجاد پلت فرم رتبه بندی محصولات کشاورزی بر مبنای کیفیت و سلامت پلت فرم انلاین احیای باغات کشور با پایه های رویشی کشت بافتی احیای باغ تولید هسته های اولیه عاری از ویروس از ارقام بومی (پسته، بادام، گردو، سیب، خرما، گلابی) هسته اولیه عاری از ویروس ایجاد بانک هسته های اولیه عاری از ویروس از ارقام بومی و وارداتی بانک ژن ایجاد باغات مادری در استانهای مختلف کشور باغ مادری تولید نیمه صنعتی گیاهان سبزی و صیفی به روش کشت عمودی تحت شرایط Indoor کارخانه تولید گیاه تولید صنعتی ماهی زبیدی (حلوای سفید) در استخرهای خاکی گوشت ماهی اصلاح ژنتیک میگو به روش انتخاب ژنومی لارو میگو هورمون های مؤثر در تکثیر ماهیان خاویاری هورمون اصلاح ژنتیک کپور ماهیان به روش انتخاب ژنومی بچه ماهی توسعه دانش فنی و تولید صنعتی امگا ۳ و سایر اسیدهای چرب از انواع جلبک مواد زیست پایه توسعه دانش فنی و تولید صنعتی کاراگینان، آلژینات و پلیمرهای زیستی از انواع جلبک مواد زیست پایه تولید مکمل های آبزیان به روش های زیستی مانند تولید ویتامین، رنگدانه، آنتی اکسیدان، عوامل ضد میکروبی و غیره مکمل ایجاد شبکه محققان و متخصصان و ارزیابی راهبردی امور تحقیقاتی پلت فرم تعیین نیازهای تغذیه ای طیور و توسعه روش های مدیریت تغذیه دانش فنی توسعه شیوه های مدیریت پرورشی و بهینه سازی نظام های تولید دانش فنی توسعه و بومی سازی تجهیزات و تکنولوژی های جدید در صنعت طیور دانش فنی تولید مواد اولیه و افزودنی های صنایع غذایی افزودنی غذایی پالایشگاه تولید فرآورده های مشتق از لبنیات (لاکتوز، پروتئین و …) پالایشگاه تولید هیدروکلوییدهای سازنده استابیلایزر ها هیدروکلوئید توسعه فناوری های تولید کنسرو در کیسه های قابل اتوکلاو شدن کنسرو غذایی کاهش قند در صنایع آبمیوه (Better Juice) به روش میکروبی آبمیوه تولید باکتریوسین ها (سموم پروتئینی باکتریایی) بعنوان جایگزین آنتی بیوتیک و مواد نگهدارنده نگهدارنده طبیعی تولید عصاره مخمر و باکتریایی جهت بهبود کیفیت و کمیت مواد غذایی پروتئین عصاره مخمر
از این ۵۰ پروژه فناورانه ای که از آغاز امسال در حوزه امنیت غذایی از جانب ستاد توسعه زیست فناوری تعریف شده تعدادی یا درحال اجرا هستند یا محصول مورد نظر به تولید رسیده است.
تولید واکسن های دام و طیور بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان در چارچوب طرح کلان در ارتباط با امنیت غذایی
یکی از موارد اصلی امنیت غذایی تولید نهاده ها و فرآورده ای پروتئینی است ازاین رو وجود واکسن ها و واکسیناسیون در گله های دام سبک و سنگین ضروری است؛ در واقع اگر واکسیناسیون در گله ها به صورت منظم، کامل و درست انجام گیرد و در این خصوص از واکسن مؤثر با کارایی بالا استفاده نشود، تلفات زیادی در گله ها خواهیم داشت. این تلفات در تامین نهاده های پروتئینی سبد خانوار و مسلماً در امنیت غذایی تأثیرگذار زیادی خواهد داشت. در همین راستا، محققان یک شرکت دانش بنیان در جهت ایمنی غذایی طرحی در زمینه تولید واکسن دام و طیور اجرایی کردند که منجر به صرفه جویی ارزی ۱۰ میلیون دلاری در سال شده است. در این شرکت ۳ نوع واکسن (ppr، واکسن اکتیمای واگیر و لمپی اسکین) در حوزه دام و طیور تولید می شود.
دکتر سجاد پزشکی نجف آبادی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از زنجیره های تامین نهاده های دامداری صنعتی و سنتی حفظ شرایط موجود گله ها، ایجاد شرایط بهداشتی و افزایش تعداد و کیفیت تولیدات در گله ها است که مستقیماً درفراورده های پروتئینی حاصل از گوشت، لبنیات و… وجود دارند.
وی ضمن اشاره به تولیدات این شرکت که در جهت امنیت غذایی بوده و مستقیماً دام و طیور را واکسینه می کند، اظهار داشت: در شهریور ۹۶ این شرکت به ثبت رسید واکسن ppr را با حمایت ستاد زیست در دستور کار برای تولید قرار دادیم؛ در آن زمان تنها مؤسسه رازی بود که این واکسن رابه تولید می رساند. ظرفیت تولید و کیفیت مؤسسه رازی در شرایطی بود که نیاز کشور را برطرف نمی کرد و همزمان با این تولید، سالانه ۱۵ تا ۲۰ میلیون دوز واکسن وارد می شد.
پزشکی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ نخستین مجوزها را برای شروع فعالیت و نخستین مجوزهای تولید واکسن رینوتراکئیت یا ppr را گرفتن کردیم، اظهار داشت: با ورود به تولید صنعتی واکسن از شهریور ۹۷ و برنده شدن در مناقصه سازمان امور دامپزشکی توانستیم کل نیاز کشور را در سال ۹۸ بالغ بر ۳۲ میلیون دوز را برطرف نماییم.
وی با اشاره به اینکه تابحال ۸۰ درصد نیاز کشور به این واکسن را برطرف می نماییم، اظهار داشت: ۲۰ درصد مابقی نیاز کشور توسط مؤسسه رازی به تولید می رسد و از آن زمان تابحال عملاً بحث واردات واکسن به کشور نداشتیم.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان ضمن اشاره به صادرات این واکسن اظهار داشت: طی یک سال گذشته، واکسن به چند کشور منطقه ای و افریقایی همچون اوگاندا، افغانستان و پاکستان صادر گردیده است. برای این واکسن ۳میلیون دلار در سال صرفه جویی ارزی می شود.
وی در رابطه با واکسن اکتیمای واگیر ساخته شده در این شرکت در جهت امنیت غذایی اظهار داشت: این واکسن برای اکتیمای واگیر دام سبک گوسفند و بز تولید می شود؛ این واکسن برای نخستین بار تولید شد و مشابه داخلی ندارد؛ تابحال از واکسن های مشابهی استفاده می شد که کارایی نداشت و بعضاً عوارضی هم برای دام بر جای می گذاشت. بیشتر گله های دام صنعتی سبک برای پیشگیری از شیوع اکتیما و کنترل بیماری استفاده می نمایند.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان اظهار داشت: با تولید این واکسن، ۲ میلیون دلار در سال صرفه جویی ارزی می شود.
وی اظهار داشت: واکسن سومی که در این شرکت در جهت توسعه امنیت غذایی به تولید می رسد «لمپی اسکین» است؛ با توجه به این که یک بیماری در دام سنگین، گوساله و گاو موجب می شود که در فرمهای خفیف تاول های پوستی را بوجود می آورد و در فرم حاد سیستم گوارش تنفسی و حتی تناسلی دام ماده را تحت تأثیر قراردهد تا زاد و ولد آنها با مشکل مواجه شود استفاده از واکسن لمپی اسکین ضروری می باشد. عدم استفاده از این نوع واکسن می تواند موجب مرگ دام شود.
به گفته پزشکی، مدیرعامل شرکت امسال برای نخستین بار این واکسن به تولید انبوه می رسد و از سال آینده واردات واکسن نخواهیم داشت. صرفه جویی ارزی این واکسن به صورت سالانه بالغ بر ۵ میلیون دلار است.
وی اظهار داشت: به صورت کلی با تولید ۳ واکسن در جهت امنیت غذایی، به میزان ۱۰ میلیون دلار سالانه صرفه جویی ارزی می شود. حالا ۱۰۰ درصد گله های دام سبک از واکسن اول به صورت صددرصدی، ۱۵ درصد گله های دام سبک واکسن اکتیما و ۸۰-۹۰ درصد از لمپی اسکین در سال استفاده می نمایند.
تولید گیاهچه ها به روش کشت بافت و نشا صنعتی
یک شرکت دانش بنیان دیگری که در جهت امنیت غذایی گام برداشته توانسته گیاهچه به روش کشت بافت و نشا صنعتی را به تولید برساند. این شرکت دارای گرید دانش بنیان از معاونت علمی بوده و متکی بر دانش خود، علم جدیدی در مزرعه را توسعه داده است. افزایش عملکرد محصول گوجه فرنگی در مزرعه باز از ۳۷ تن در هکتار به ۱۴۰ تن در هکتار در استان قزوین نمونه ای از انتقال فناوری این شرکت دانش بنیان به مزرعه بوده است.
محققان این شرکت می توانند در زمینه تولید انواع نهال های کشت بافتی مانند پایه های درختان میوه، نشاء مکانیزه صنعتی سبزی، صیفی و زینتی، نشای گیاهان دارویی و … به کشاورزان ارائه خدمات کند.
کسب دانش فنی تکثیر کشت بافتی؛ تولید گیاهان سالم و عاری از ویروس
یکی دیگر از شرکتهای دانش بنیان که مسئولیت اجرای یکی از طرح های کلان مد نظر معاونت علمی و فناوری را در زمینه توسعه امنیت غذایی بر عهده گرفته در زمینه تکثیر کشت بافت فعالیت می کند. مجتبی حسینی مدیر عامل شرکت دانش بنیان به خبرنگار مهر در این باره اظهار داشت: این شرکت سابقه ای موفق در تولید دانش فنی تکثیر کشت بافتی انواع محصولات باغبانی داشته است.
مدیرعامل شرکت اضافه کرد: کار تخصصی این شرکت، تولید پایه های رویشی از راه کشت بافت و همینطور پیوند این پایه ها با بهترین و جدید ترین ارقام مثمر در شرایط گلخانه ای «نهال پیشرو» است. خدمات این شرکت به باغداران حرفه ای و حتی کم تجربه در عرصه تولید محصولات باغبانی، ارائه می شود. همینطور این شرکت به فعالان در حوزه های کشت و پرورش نهال، تغذیه و مبارزه با آفات و بیماری ها ارائه خدمات می کند.
وی با اشاره به اینکه در جهت طرحی که با ستاد توسعه زیست فناوری داشتیم مقرر است اصلاح و احیا باغات با استفاده از تکنولوژی پایه های رویشی انجام گیرد. بدین منظور به واسطه این که گیاهان سالم و عاری از ویروس برای کشور داشته باشیم مبادرت به راه اندازی اسکرین هاوس و واردات نهال در رده بیسیک از کشور ایتالیا کردیم.
حسینی اظهار داشت: این اقدام در جهت امنیت غذایی و پیشگیری از خروج ارز از کشور مورد اهمیت است برای اینکه نهال هایی که در این شیوه ساخته شده از سلامت و اصالت بالایی برخوردار می باشد و منجر به تضمین سرمایه گذاری در حوزه باغبانی می شود، شرکت ما مواد گیاهی لازم برای تولید نهال سالم و اصیل را می تواند در اختیار سایر شرکت ها قرار دهد. ما توانستیم در حدود هزار هکتار باغ اصلاح و نوسازی شده را در این پروژه راه اندازی نماییم تا گامی در جهت امنیت غذایی برداریم.
وی اظهار داشت: تابحال کشور برای گیاه سالم نیاز به واردات مواد گیاهی داشت و بوته مادری در کشور یافت نمی شد اما با این اقدامی که در این شرکت انجام دادیم بوته های مادری را در اختیار کشاورزان قرار می دهیم.

تولید هورمون های بومی ایران برای تکثیر ماهی
یکی دیگر از محصولات پایه ای که در ایمنی غذا مؤثر بوده هورمون است. هورمون ها ترکیبات فعال بیولوژیکی هستند که در مقادیر خیلی کم اثرات قابل توجهی در بدن موجود زنده دارند. هورمون ها از لحاظ ساختمان شیمیایی چندین نوع هستند. ترکیبات هورمونی در خیلی از غذاها و بافتهای گیاهی و حیوانی وجود دارند و جزئی از زندگی روزانه هر موجود زنده هستند.
اما با توجه به این که استفاده از هورمون در تکثیر موجودات زنده مانند مرغ و ماهی در امنیت غذایی رابطه مستقیمی دارد لازم است از هورمون های بومی کشور استفاده گردد. در این خصوص یکی از شرکتهای دانش بنیان موفق شده هورمون های بومی کشور را تولید نماید که در پرورش ماهی مورد استفاده قرار می گیرد.
این هورمون ها از خارج کشور تامین می شده یا از مبادی غیر قانونی وارد کشور می شده است؛ همینطور تولید کننده داخلی نداشته و ندارد که در چارچوب یکی از طرح های کلان تعریف شده در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، در اختیار مراکز تکثیر ماهی خصوصی و دولتی قرار گرفته است. این هورمون بومی کشور بوده و دانش فنی آن بدست آمده است.
به گفته مدیر این شرکت دانش بنیان ما می توانیم نیاز کشور را تامین نماییم بدون این که احتیاج به واردات باشد.

تولید ماهی صبیتی در استخرهای خاکی
یکی دیگر از طرح های بزرگی که در زمینه امنیت غذایی زیر نظر معاونت علمی درحال اجراست تولید ماهی های صبیتی است. این طرح فاز اول خویش را گذرانده است. جاسم مرمضی عضو هیأت علمی دانشگاه و مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: یکی از پروژه هایی که ستاد توسعه زیست فناوری در جهت امنیت غذایی مورد حمایت قرار داده «تولید ماهی صبیتی در استخر خاکی» است که در شرکتمان اجرایی کردیم.
متخصص تغذیه ابزیان با اشاره به اینکه این پروژه به منظور بومی سازی تولید ماهی صبیتی در زنجیره ابزی پروری دریایی اجرایی شده است، اظهار داشت: در ابتدا با تولید بچه ماهی ها بعنوان بذر، به تکثیر مصنوعی با هورمون ها و غذاهای مختلف با روشی جدید در استخرهای خاکی پرداختیم.
رئیس پژوهشگاه آبزی پروری جنوب کشور اظهار داشت: این پروژه نمونه مشابه نداشته و الان درحال اجراست؛ با توجه به این که تولید این نوع ماهی در کشور کم بوده در صدد هستیم در فازهای بعدی میزان تولید را افزایش دهیم و گامی در جهت امنیت غذایی برداریم.
وی با تکیه بر این که تابحال بچه ماهی ها وارداتی از استرالیا بودند که هر بار باید هزینه زیادی صرف خرید این نوع ماهی ها می شد، اظهار داشت: وابستگی به خارج از کشور در زمینه مواد غذایی، تولید بچه ماهی هایی که سازگاری با محیط زیست ما ندارند مشکل ساز است و همین موضوع امنیت غذایی را به خطر می انداخت اما با اجرای این پروژه در سطح کلان تر میتوان گامی برای بومی شدن این بچه ماهی ها برداشت.
به گفته وی، با تولید این نوع ماهی در کشور ارزش اقتصادی محصول بالا می رود و این می تواند تحول بزرگی در صنعت دریایی و آبزی پروری ایجاد کند؛ مقرر است در فاز دوم ۲۰ تن ماهی صبیتی با بچه ماهی های بومی تکثیر و پرورش داده شود.
به گزارش گردو دانلود به نقل از مهر، با وجود این که طرح های زیادی در زمینه امنیت غذایی در نهادهای مختلف مرتبط اجرایی می شود و بعضی از آنها از گیت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان عبور می کند تا بر اساس دانش و متکی بر علم بومی اجرایی شوند اما همواره مشکلات و معضلاتی در جهت اجرای چنین پروژه هایی دیده می شود.
از این رو فرهنگ سازی جهت استفاده از واکسن ها و تولیدات داخلی توسط دامداران و کشاورزان، سرمایه گذاری های ریسک پذیر و دوره ای در زمینه امنیت غذایی، مقاومت در مقابل استفاده از محصولات مشابه خارجی و… می تواند کشور را در رسیدن به اهداف امنیت غذایی بیمه کند.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

1401/10/02
18:47:05
5.0 / 5
422
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲