در دیدار مقامات دو كشور مطرح شد؛

همکاریهای فناورانه ایران و مالی توسعه می یابد

همکاریهای فناورانه ایران و مالی توسعه می یابد

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزیر آموزش عالی و علوم وتحقیقات جمهوری مالی به توافقاتی در جهت همکاریهای فناورانه ایران و مالی رسیدند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و وزیر آموزش عالی و علوم و تحقیقات جمهوری مالی با هدف توسعه همکاریهای علمی و فناورانه بر بستر شرکتهای دانش بنیان و خلاق، با یکدیگر دیدار و درباره زمینه های این تعامل به گفتگو نشستند. ستاری در این جلسه با اشاره به اینکه در خیلی از موارد در حوزه فناوری با اتکا به نیروی انسانی در شرکتهای دانش بنیان و خلاق، توانسته ایم به توسعه محصولات ایران ساخت دست پیدا نماییم، اظهار داشت: در حوزه نانو، زیست فناوری و هوافضا توانسته ایم پیشران باشیم و آمادگی داریم پل های ارتباطی خویش را جهت انجام همکاری با کشور اسلامی مالی مستحکم تر نماییم. معاون علمی و فناوری ضمن اشاره به حمایت و نقش آفرینی دولت در ارتباطات و تعاملات فناورانه با کشورها اظهار داشت: دولت ها می توانند نقش پلی ارتباطی بین فعالان فناور را ایفا و ارتباط میان شرکتهای دانش بنیان و خلاق دو کشور را مستحکم کنند.
وی ضمن اشاره به اینکه مدل هایی را در سالیان اخیر توسعه داده ایم تا از آموزش به اقتصاد برسیم، اظهار داشت: در سالهای اخیر زیست بوم اقتصاد دانش بنیان در ایران شکل گرفته و شرایط تحریم به رشد این زیست بوم هم کمک کرده است.

ستاری، ضمن اشاره به پشتیبانی از تعاملات فناورانه میان شرکتهای دو کشور اظهار نمود: می توانیم نمایشگاهی به صورت اختصاصی در حوزه های تجهیزات آزمایشگاهی و همینطور کشاورزی در ایران برای کشور مالی برگزار نماییم. معاون علمی و فناوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه بیشتر از ۹۵ درصد تجهیزات آزمایشگاهی در ایران تولید می شود، اظهار داشت: این تجهیزات با قیمت پایین تر اما کیفیت مشابه ایجاد می شود و هم اکنون آمادگی تجهیز دانشگاه های مالی را داریم.

وی با اشاره به اینکه آمادگی پذیرش شرکت ها و فناوران کشور مالی برای بازدید از امکانات فناورانه ایران را داریم، خاطرنشان کرد: حدود ۲ سال پیش اولین خانه خلاق و نوآوری را در کشور کنیا واقع در قاره آفریقا تأسیس کردیم که بیشتر از ۶۰ استارتاپ کنیایی در این خانه خلاق و نوآوری مشغول به فعالیت هستند و تعداد زیادی شرکت ایرانی هم محصولات خویش را در این کشور عرضه می کنند. پیشرفت چشم گیر ایران در فناوری در ادامه «آمادو کیتا» وزیر آموزش عالی و علوم تحقیقات جمهوری مالی با اشاره به اینکه ایران امروز بعنوان یک کشور بزرگ در زمینه تکنولوژی شناخته می شود، اظهار داشت: ایران در همه موارد پیشرفت های بسیاری خوبی داشته است همچون در حوزه های کشاورزی و سلامت این پیشرفت به وضوح دیده می شود.

وی با بیان اینکه پتانسیل بالایی برای شروع همکاریهای جدید با ایران وجود دارد، اظهار داشت: کیفیت تکنولوژی در دانشگاه های ایران بسیار پیشرفت کرده است و مایل هستیم دانشجویان خویش را به دانشگاه های ایرانی برای تحصیل ارسال نماییم.

کیتا همینطور اظهار نمود: مدلهای پارک داری فناوری در ایران خیلی خوب است، امیدواریم بتوانیم از ظرفیت بالای همکاری این کشور، استفاده نماییم.


منبع:

1401/04/21
09:56:55
5.0 / 5
434
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵