تنها یک ماه تا پرواز آزمایشی هواپیمای تمام الکتریکی ناسا

تنها یک ماه تا پرواز آزمایشی هواپیمای تمام الکتریکی ناسا

گردو دانلود: ناسا به نخستین پرواز آزمایشی هواپیمای تمام الکتریکی خود که می تواند صنعت هوانوردی را سبزتر، پاک تر و بی صداتر کند، نزدیک می شود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، ناسا برای نخستین پرواز آزمایشی هواپیمای برقی خود موسوم به "X-۵۷" آماده می شود، هواپیمایی که نه با بنزین مخصوص هواپیماها، بلکه با باتری های لیتیوم یونی مشابه آنچه در لپ تاپ استفاده می شود، کار می کند.
هواپیمای مذکور قسمتی از پروژه ایکس-پلین ناسا است. این پروژه در سال ۲۰۱۶ به امید توسعه هواپیماهای کارآمدتر و سازگارتر با محیط زیست افتتاح شد. طبق گفته سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی، صنعت هوانوردی مسئول انتشار حدود دو درصد از دی اکسید کربن جهان است و ناسا خاطرنشان می کند که برخلاف بنزین خودرو ها، بنزین هواپیماها حاوی سرب نیز هست، که بااینکه سطوح آن پایین است اما عامل اصلی آلودگی سربی در محیط زیست است.
در حال حاضر ماه ژوئیه برای انجام نخستین پرواز آزمایشی هواپیمای "X-۵۷" در نظر گرفته شده است.
توسعه هواپیماهای آزمایشی با نام X، به دهه ۱۹۴۰ بازمی گردد، زمانی که در تلاشی مشترک، نیروی دریایی ایالات متحده و پیشگامان ناسا و نیروی هوایی ایالات متحده، برنامه X-۱ را با محوریت هواپیمای "بل ایکس-۱" شروع کردند و از آن برای شکستن دیوار صوتی استفاده کردند.
هواپیماهای بعدی این سری شامل X-۱۵ در اواخر دهه ۱۹۵۰ و X-۵۱ در دهه ۲۰۱۰ بود که هر دو با سرعتی بیش از پنج برابر سرعت صوت پرواز کردند.
هواپیمای "X-۵۷" به اندازه تعدادی از پیشینیان عجیب نیست، اما ناسا با این وجود درحال آزمایش چندین فناوری پیشرفته با این هواپیما است. فناوری هایی که در این مورد به کار می روند نه برای پرواز در ارتفاع بالاتر یا سریع تر، بلکه برای پروازی آرام تر و کارآمدتر توسعه یافته اند.
این آژانس فضایی یک هواپیمای دو موتوره ساخت ایتالیا به نام "Tecnam P۲۰۰۶T" که بصورت تجاری در دسترس بود را برگزید و سپس شروع به ایجاد تغییراتی بر آن کرد.
موتورهای دوقلو چهار سیلندر "Rotax ۹۱۲S۳" این هواپیمای تجاری که در نزدیکی بدنه در امتداد بال نصب بودند، حذف شدند و با دو موتور الکتریکی ۶۰ کیلوواتی که پروانه هایی با قطر پنج فوت(۱.۵ متر) دارند و در نزدیکی نوک بال ها قرار گرفته اند، جایگزین شدند. در امتداد لبه های جلویی بال ها، ۱۲ پروانه کوچک تر با موتور الکتریکی با قطر ۱.۹ فوت(۰.۵ متر) نصب شده اند.
ناسا اندازه بال های "X-۵۷" را به ۴۲ درصد اندازه قبلی کم کرد، طرحی که بگفته این آژانس فضایی، موجب کاهش کشش برای کارآمدتر کردن پرواز می شود.
موتورهای الکتریکی و وسایل برقی هوانوردی توسط دو باتری لیتیوم یونی ۴۰۰ پوندی(۱۸۱ کیلوگرم) نصب شده در کابین هواپیما که مجموعاً ۲۳ کیلووات ساعت نیرو تولید می کنند، تغذیه می شوند. ناسا زمان و تلاش زیادی را صرف کرد تا مطمئن شود که باتری ها بیش از اندازه گرم نمی شوند و آتش نمی گیرند.
اگر هواپیما "X-۵۷" بتواند قابلیت خودرا در انجام پرواز تمام الکتریکی بر فراز صحرای کالیفرنیا در نزدیکی مرکز تحقیقات پرواز آرمسترانگ ناسا نمایش دهد، آنگاه می تواند راه را برای توسعه هواپیماهای الکترونیکی که ۴۰ درصد کارآمدتر از هواپیماهای امروزی هستند، هموار کند. بدون وجود موتورهای احتراقی، این پروازها می توانند بی صداتر باشند، بااینکه کاملا بی صدا نیستند و ملخ های الکتریکی آنها سروصدا ایجاد می کنند.




منبع:

1401/03/18
10:05:37
5.0 / 5
519
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳