سگ ها صدای انسان را متفاوت پردازش می کنند

سگ ها صدای انسان را متفاوت پردازش می کنند

گردو دانلود: پژوهشگران صداهای مختلف انسان و سگ را برای سگ ها پخش کردند و فعالیت مغز سگ ها را با بهره گیری از نوار مغزی غیرتهاجمی در حین این عمل ثبت کردند و متوجه شدند که سگ ها صدای انسان و سگ را متفاوت پردازش می کنند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، محققان دانشگاه "اوتووش لوراند"(ELTE) در بوداپست مجارستان، بینش جدیدی در مورد پردازش عصبی اطلاعات شنوایی در سگ ها به دست آورده اند. آنها در مطالعه جدید خود که در مجله Royal Society Open Science انتشار یافته است، از یک الگوی غیرتهاجمی نوار مغزی برپایه روش های انسانی برای مطالعه نحوه پردازش سیگنال های شنیداری مختلف توسط سگ ها استفاده کردند و برای نخستین بار تفاوت هایی را در پاسخ به صداهای انسان و سگ در آنها مشاهده نمودند.
ما انسان ها با شنیدن صدای دو گونه متفاوت و آشنا، معمولا می توانیم صداها را بر مبنای گونه ای که صدا از آن آمده است، تشخیص دهیم. اما آیا سگ ها هم می توانند این کار را انجام دهند؟ محققان دپارتمان رفتارشناسی در دانشگاه "اوتووش لوراند" در مطالعه ای که به تازگی انتشار یافته است، متعهد به شناسایی فرآیندهای مغزی مسئول تمایز گونه ها شدند.
"آنا بالینت" عضو گروه تحقیقاتی رفتارشناسی تطبیقی این دانشگاه می گوید: ما در حالیکه فعالیت مغزی سگ ها را با استفاده از نوار مغزی غیرتهاجمی ضبط می کردیم، صداهای مختلف انسان و سگ را برای آنها پخش کردیم. روش مورد استفاده ما بر خلاف خیلی از روش های نوار مغزی که در مطالعات حیوانی استفاده می شود، بر مبنای روش های انسانی و کاملاً بدون درد و غیر تهاجمی است.
۱۷ خانواده از سگ ها در این مطالعه شرکت داده شدند، در حالیکه محققان الکترودهایی را روی نقاط خاصی روی سر آنها قرار دادند و صداهای غیرکلامی انسان و سگ را برای آنها پخش کردند.
آواهای انسانی از خنده که رفتار و صدای مثبتی است تا خمیازه و سرفه که رفتاری خنثی به حساب می آید، متغیر بود. در حالیکه آواهای سگ از پارس بازیگوشانه(مثبت) تا نفس نفس زدن و بو کردن(خنثی) متغیر بود.
در نهایت تجزیه و تحلیل سیگنال های ثبت شده نوار مغزی نشان داد که مغز سگ ها، صداهای این دو گونه را به شکل متفاوت پردازش می کند.
"هوبا الود" دانشجوی دکترا در دپارتمان اخلاق شناسی این دانشگاه توضیح داد که این نخستین بار است که سگ ها به این شکل بررسی می شوند. علاوه بر این، این اثر تمایزی خیلی زود و در ۲۵۰ میلی ثانیه رخ می دهد، ازاین رو پردازش عصبی صداهای انسان و سگ یک چهارم ثانیه پس از شروع انتشار صدا از آغاز می شود.
"مارتا گاچی" محقق اصلی این گروه تحقیقاتی تصریح کرد: یک یافته مهم دیگر، تفاوت بین پاسخ های مغز به صداهای مثبت و خنثی بسته به گونه ی سگ ها است. ازاین رو ما توانستیم به صورت تجربی نشان دهیم که مغز سگ ها به محتوای احساسی صداهایی که می شنوند هم پاسخ می دهد.
"آنا بالینت" نتیجه گرفت: نکته مهم و اصلی این یافته ها این است که با استفاده از این روش می توانیم به جزئیات جدیدی از عملکردهای عصبی دوستان دیرینه چهارپای خود و نحوه پردازش سیگنال های صوتی آنها دست یابیم.1401/02/20
12:37:37
5.0 / 5
548
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , شركت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴