از سوی یك شركت دانش بنیان ؛

پایش آلودگی هوا و پهنه های آبی کشور با نرم افزار بومی میسر شد

پایش آلودگی هوا و پهنه های آبی کشور با نرم افزار بومی میسر شد

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به 2 نرم افزار طراحی شده پایش آلودگی هوا و پهنه های آبی کشور اظهار داشت: این دو محصول در سازمان فضایی استفاده می شود و درحال توسعه است.سیدمحمدحسین حسینی مقدم مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: ما در این شرکت موفق شدیم دو نرم افزار را برای پایش انلاین پهنه های آبی کشور و پایش گرد و غبار و آلودگی هوا بواسطه پردازش تصاویر ماهواره ای طراحی نماییم.
وی درباب نرم افزاری که در حوزه پایش آلودگی هوا و گرد و غبار است، اضافه کرد: این نرم افزار پارامترهای آلودگی هوا همچون نیتروژن، دی اکسی کربن، مونو اکسید کربن، فرمالدهید و... را پایش کرده و به این واسطه توده های گرد و غبار داخل و اطراف مرزهای کشور را شناسایی می کند.
وی با تاکید بر این که حالا این نرم افزار که در این شرکت توسعه داده شده در سازمان فضایی درحال استفاده است، اشاره کرد: ما سازمان فضایی را دراین زمینه پشتیبانی می نماییم و بنا داریم قابلیتهای جدیدی نیز به این نرم افزار اضافه نماییم که در آینده به نتیجه خواهد رسید.
مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه نرم افزارهای زیادی با بهره گیری از پردازش تصاویر ماهواره ای در کشور و خارج از کشور طراحی شده اند، اظهار داشت: اما مزیت نرم افزارهای این شرکت، با محصولات سایر شرکت در خودکار بودن است، یعنی این نرم افزار تصاویر مرتبط را پردازش کرده و با بهره گیری از آن اطلاعات استخراج شده را وارد یک پایگاه داده می کند.
وی در این خصوص اضافه کرد: بعنوان مثال می توانیم استان یا شهر را در یک بازه مشخص انتخاب نماییم و این نرم افزار برمبنای پارامترهایی که دارد، اطلاعات مورد نیاز را بدست می اورد که می توان پارامترها را روی نقشه هم دید. از این گزارشها بواسطه نرم افزارهای بومی می توانیم گزارش های مختلفی را دریافت نماییم.
حسینی با تاکید بر این که نمونه نرم افزار مشابه آنلاین خودکار در کشور طراحی نشده است، اضافه کرد: همین طور نمونه خارجی این نرم افزار طراحی شده که دسترسی عمومی ندارد.
وی با اعلان اینکه مزیت رقابتی این نرم افزار علاوه بر خودکار و اتوماتیک بودن، آنلاین بودن نیز هست، اظهار داشت: بواسطه این نرم افزار، علاوه بر هیت مپ، دیتاها در پایگاه داده ذخیره می شوند؛ اطلاعات بدست آمده می تواند برای تصمیم گیری حاکمیتی مفید باشد.
وی با اشاره به دیگر سامانه طراحی شده در این شرکت اظهار داشت: سامانه دیگر ما با پردازش تصاویر ماهواره ای می تواند از پهنه های آبی کشور اطلاعاتی از قبیل مساحت، ارتقاع و دمای سطح آب را بدست آورد.
حسینی مقدم با تاکید بر این که این نرم افزار تحت وب قابلیت استفاده با تلفن همراه و سیستم های pc را دارد، اظهار داشت: سازمان فضایی با بهره گیری از دو سامانه طراحی شده در این شرکت، گزارشات در رابطه با پهنه های آبی و گزارشات در رابطه با آلودگی هوا را استحصال می کند.

1400/11/22
11:12:14
5.0 / 5
655
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱