با راه اندازی خانه نوآوری؛

صادرات محصولات ایرانی دانش بنیان از مسیر ترکیه تسهیل می شود

صادرات محصولات ایرانی دانش بنیان از مسیر ترکیه تسهیل می شود

به گزارش گردو دانلود مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی رئیس جمهور از طریق اندازی خانه نوآوری و فناوری ایران در ترکیه اطلاع داد و اظهار داشت: این خانه می تواند مسیر صادراتی به سایر کشورها را فراهم آورد.روح الله استیری در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: یکی از اقدامات زیرساختی معاونت علمی و فناوری در جهت توسعه صادرات شرکتهای دانش بنیان، خلاق و فناور در سالهای اخیر راه اندازی خانه های نوآوری و فناوری (iHit: Iran house of innovation & technology) در کشورهای هدف صادراتی است.
مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناور به هدف راه اندازی خانه های نوآوری و فناوری اشاره نمود و اظهار داشت: این زیرساخت در جهت تسهیل امر صادرات محصولات دانش بنیان است و دو سرویس اصلی به شرکتهای دانش بنیان عرضه می کند.
وی با اشاره به اینکه سرویسهای اصلی کمک کننده از راه خانه های نوآوری و فناوری به شرکتهای دانش بنیان شامل خدمات نرم افزاری و سخت افزاری است، بیان نمود: خدمات سخت افزاری شامل نمایش کالا و دستاوردهای دانش بنیان در نمایشگاه عرضه محصولات، فضای کار اشتراکی، فضای کار اختصاصی، سالن جلسات و امکانات برگزاری نشست های B۲B است.
مدیر کل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری افزود: خدمات نرم افزاری شامل بازاریابی، تحقیقات بازار، یافتن شریک تجاری، برگزاری دوره های آموزشی و منتورینگ و دریافت استانداردها و مجوزهای فروش بین المللی می شود.
وی تصریح کرد: به واسطه صندوق های حمایتی، زیست بوم تأمین مالی کشور درگیر این خانه ها می شوند؛ همینطور شتابدهنده ها و مراکز شتابدهی داخلی هم در مدیریت خانه نوآوری و فناوری نقش ایفاد می کنند.
استیری با اشاره به اینکه تابحال در چین، روسیه، سوریه، کنیا و تهران خانه های نوآوری و فناوری افتتاح شده است، اظهار داشت: نخستین خانه نوآوری و فناوری در سال ۱۳۹۶ در چین افتتاح شد که فضای اشتراکی را برای شرکتهای دانش بنیان ایرانی برای فروش در چین فراهم نموده است.
وی با تکیه بر این که هر خانه نوآوری یک مدیر ایرانی بومی یا شریک بخش خصوصی دارد، اظهار داشت: مقرر است چنین خانه نوآوری در جنوب چین هم راه اندازی شود.
مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری با اشاره به اینکه دومین خانه نوآوری و فناوری در بهمن سال قبل در کنیا با زیربنای ۴۲۰۰ متر مربعی راه اندازی گردید، اظهار داشت: این خانه با همکاری و تعامل نزدیک وزارت امور خارجه و در محل قدیمی سفارت جمهوری اسلامی ایران بوجود آمد که حالا هم برای شرکتهای دانش بنیان فعال است.
به گفته وی، پارسال خانه نوآوری و فناوری سوریه و سپس خانه نوآوری روسیه افتتاح شدند.
استیری اضافه کرد: خانه نوآوری و فناوری ایران در این کشورها با مشارکت حداکثری بخش خصوصی است و سایر دستگاه ها مانند معاونت علمی و فناوری و وزارت امور خارجه و نمایندگی های وزارت امور خارجه در خارج از کشور همکاری هایی دارند که چنین فضایی برای شرکتهای دانش بنیان در جهت توسعه صادرات محصولات فناورانه ایجاد شود.
مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری اضافه کرد: در این راه توانستیم صندوق های پژوهش و فناوری کشور را به این خانه های نوآوری و فناوری سوق دهیم به صورتی که صندوق توسعه صادرات در خانه نوآوری و فناوری کنیا، صندوق زیست فناوری در روسیه و صندوق تجهیزات پزشکی در خانه نوآوری عراق سرمایه گزاری نموده اند.
وی در مورد ششمین خانه نوآوری و فناوری که مقرر است اسفندماه در ترکیه راه اندازی شود، اظهار داشت: ترکیه بعنوان یکی از کشورهای رقیب همسایه و توانمند در منطقه شناخته شده که این می تواند فضای کسب و کار خوبی برای شرکتهای دانش بنیان ایرانی فراهم آورد.
استیری افزود: البته که ترکیه ارتباط خوبی با دنیا دارد و علاوه بر اینها تحریم نیست. خیلی از شرکتهای دانش بنیان مایل هستند برای تولید، برندسازی و مسائلی از این دست با این کشور ارتباط داشته باشند ازاین رو خانه نوآوری و فناوری می تواند بهترین مسیر برای رسیدن به اهداف این دانش بنیان ها باشد.
وی افزود: وقتی چنین فضایی ایجاد شود امکانات برای دانش بنیان ها فراهم خواهد شد تا بتوانند محصول خویش را علاوه بر منطقه در سایر کشورها توزیع کنند.
مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری با اشاره به اینکه ترکیه تردد راحت و روتینی با سایر کشورها دارد و این یک مزیت برای دانش بنیان های ایرانی به حساب می آید، اظهار داشت: این خانه با هماهنگی وزارت امور خارجه و سفارت ایران در آنکارا و کنسولگری ایران در استانبول در یکی از مناطق تجاری خوب این کشور راه اندازی می شود.
استیری اضافه کرد: خانه نوآوری و فناوری ترکیه زیرساختی جهت کمک به حضور بیشتر شرکتهای دانش بنیان و فناوری خواهد بود که با هدف توسعه صادرات فعالیت خویش را از اواخر سال جاری آغاز می کند.


منبع:

1400/10/27
23:15:34
5.0 / 5
779
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود